Σχετικά με το Ε.Ε.Κ.Ε.Δι.Βι.Μ.

Κατά τα τελευταία χρόνια, ειδικά μετά την εκδήλωση και κατά τη διάρκεια της κρίσης στη χώρα μας και στην Ευρώπη πολλές κοινωνικές ομάδες περιήλθαν σε δεινή κοινωνική και οικονομική κατάσταση. Έτσι κοινωνικές ομάδες που θεωρούνταν ως ευπαθείς περιήλθαν σε ακόμα πιο δυσμενή κατάσταση με αποτέλεσμα να απωλέσουν βασικά κοινωνικά τους δικαιώματα που σχετίζονται με την εκπαίδευση την εργασία και την υγεία τους. Είναι χαρακτηριστικό επίσης ότι κατά τα τελευταία χρόνια παρατηρούνται απογοητευτικές τάσεις στις εκπαιδευτικές και κοινωνικές ανισότητες και στα χαρακτηριστικά του κοινωνικού αποκλεισμού. Επίσης, η ιδιαίτερη έμφαση που έχει αποδοθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση στην εκπαίδευση και στην κοινωνική ένταξη των ευπαθών κοινωνικών ομάδων και στην ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης σε όλα τα ηλικιακά επίπεδα καθιστά απαραίτητη την οργάνωση ερευνητικών και εκπαιδευτικών δομών που θα αναπτύξουν την Δια Βίου Μάθηση ειδικά για τις ευπαθείς κοινωνικά ομάδες. ομάδες.

Το «Εργαστήριο Έρευνας της Κοινωνικής Ετερότητας και της Δια Βίου Μάθησης (Ε.Ε.Κ.Ε.Δι.Βι.Μ)» έχει ως σκοπό: α. Την κάλυψη σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο των διδακτικών και ερευνητικών αναγκών του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης καθώς και άλλων Τμημάτων και Σχολών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε θέματα που εμπίπτουν στα αντικείμενα δραστηριότητας του εργαστηρίου και αποτελούν μέρος του προγράμματος σπουδών, όπως αυτά προσδιορίζονται στο άρθρο 1 της παρούσας απόφασης. β. Τη συνεργασία κάθε μορφής με κέντρα ερευνών και ακαδημαϊκά ιδρύματα της ημεδαπής και της αλλοδαπής, εφόσον οι επιστημονικοί στόχοι συμπίπτουν, συμβαδίζουν και αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του εργαστηρίου. γ. Τη διοργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων, την πραγματοποίηση δημοσιεύσεων και εκδόσεων και την πρόσκληση Ελλήνων και ξένων αναγνωρισμένων επιστημόνων. δ. Την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της προσχολικής και σχολικής εκπαίδευσης. ε. Την παροχή υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενα στο Π.δ. 159/1984 (ΦΕΚ 53/τ. Α΄/27-4-1984) ): «Προϋποθέσεις παροχής υπηρεσιών από τα πανεπιστημιακά εργαστήρια σε ιδιώτες και κάθε νομικής μορφής οργανισμούς». στ. Τον σχεδιασμό, παραγωγή, και διάθεση επιστημονικού και εκπαιδευτικού υλικού. ζ. Την ανάληψη συμβουλευτικών ή αναπτυξιακών έργων και μελετών, με σκοπό την ικανοποίηση των αναγκών της κοινωνίας.